Taśmy LED cyfrowe - co to jest i jak działają?

person Autor:: Artur Kaliński list W: Artykuły Data publikacji:
Taśmy LED cyfrowe - co to jest i jak działają?

Kluczem do podkreślenia nastroju w danym pomieszczeniu jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono w dużej mierze decyduje o tym, czy dany lokal to klub taneczny, klub książki, czy zwykła restauracja. Właściciele miejsc komercyjnych często sięgają po cyfrowe oświetlenie ledowe. 

Kluczem do podkreślenia nastroju w danym pomieszczeniu jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono w dużej mierze decyduje o tym, czy dany lokal to klub taneczny, klub książki, czy zwykła restauracja. Właściciele miejsc komercyjnych często sięgają po cyfrowe oświetlenie ledowe. Czym się ono wyróżnia i w jaki sposób używać taśm cyfrowych? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym są ledy cyfrowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działają klasyczne paski ledowe. W zależności od zakupionego modelu możesz uzyskać dzięki nim barwę białą lub kolorową. Możliwe jest również sterowanie temperaturą barwy, ale w przypadku zwykłych ledów cała instalacja świeci zawsze na jeden kolor, a jego zmiana wymaga naciśnięcia przycisku. Natomiast cyfrowy pasek LED wyróżnia się tym, że każda sekcja taśmy może emitować inną barwę. Co więcej, kolor może zmieniać się w rytm muzyki lub według ustalonej wcześniej sekwencji. Możliwość tworzenia spektakli świetlnych i zaawansowanych iluminacji – oto, co wyróżnia taśmy LED cyfrowe. Zapewne kojarzysz taką formą oświetlenia z klubu muzycznego. Zmieniające się podświetlenie sufitu lub gładko przechodzące kolory w ledach podłogowych, to wszystko możliwe jest, dzięki zamontowaniu ledów cyfrowych (cyfrowe taśmy LED).

Jak działają taśmy cyfrowe LED?

Wiesz już, że ledy cyfrowe to technologia, dzięki której klub, czy bar stają się miejscem nie tylko dobrej zabawy, ale i imponującego spektaklu świateł. Jak to możliwe? Taśma cyfrowa LED podzielona jest na sekcje. Każda sekcja wyposażona została we własny mikroprocesor. To tak, jakby każdy wagon w składzie otrzymał własną lokomotywę, dzięki czemu kierujący ruchem pociągów może sterować nimi niezależnie. Każda taka sekcja (wagon) obejmuje kilka diod. Ich liczba uzależniona jest od napięcia zasilającego. Na przykład taśma LED cyfrowa 24V jest dzielona na sekcje co 6 diod, natomiast taśma 12V co 3 diody. Im mniej diod w sekcji, tym potrzeba więcej sterowników i zasilaczy. Jeśli zatem planujesz stworzyć instalację, której długość nie przekracza 30 metrów, powinna wystarczyć Ci taśma LED cyfrowa 12V. Jeśli Twój projekt będzie bardziej rozbudowany, rozsądnie będzie wybrać taśmę 24V. Na rynku dostępna jest również taśma LED programowalna5V. W tym przypadku każda sekcja zawiera tylko jedną diodę. To rozwiązanie wybierane jest do małych, ale skomplikowanych projektów, w których celem jest dokładne odwzorowanie animacji w każdym detalu.

Sterowanie taśmami cyfrowymi LED

Aby można było w ogóle wykorzystać potencjał oświetlenia cyfrowego, potrzebne są sterowniki do taśm LED. Tego typu kontrolery pozwalają na spersonalizowanie oświetlenia, opracowanie schematów i przygotowanie pożądanych iluminacji. Przy wyborze sterownika, należy wziąć pod uwagę parametry taśmy cyfrowych i liczbę sekcji, którą obsługiwać ma dany kontroler. W naszym sklepie dostępne są nawet muzyczne sterowniki cyfrowe LED, które wychwytują tempo utworu poprzez nasłuchiwanie basów i w ten sposób dopasowują natężenie zmieniającego się oświetlenia. Jeśli będąc na dyskotece, masz wrażenie, że światło idealnie dopasowuje się do muzyki to nie jest to przypadek, lecz cyfrowe oświetlenie ledowe!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień