Taśmy LED COB - czym są i jakie mają zalety?

person Autor:: Artur Kaliński list W: Artykuły Data publikacji:
Taśmy LED COB - czym są i jakie mają zalety?

Początkowo taśmy LED zyskały popularność głównie jako oświetlenie dekoracyjne. Podświetlano nimi półki, czy sufity podwieszane. Od jakiegoś czasu taśmy ledowe wybierane jest jako główne i jedyne oświetlenie w kuchni, salonie, czy lokalach komercyjnych. 

Początkowo taśmy LED zyskały popularność głównie jako oświetlenie dekoracyjne. Podświetlano nimi półki, czy sufity podwieszane. Od jakiegoś czasu taśmy ledowe wybierane jest jako główne i jedyne oświetlenie w kuchni, salonie, czy lokalach komercyjnych. Technologia LED nieustannie się rozwija, aby móc dotrzymać kroku trendom architektonicznym. Jedną z najnowszych technologii jest taśma LED COB. Wyjaśniamy, czym różni się od dostępnego dotychczas na rynku oświetlenia ledowego.

Taśma COB – charakterystyka

Taśma COB (ang. Chip on Board) to innowacyjny produkt, który wyróżnia się tym, że tworzy jednolity strumień światła. Poprzednia technologia, czyli SMD wykorzystywała mniej diod, przez co można było dostrzec mocniej świecące punkty w taśmie ledowej. Było to widoczne szczególnie przy podświetleniu lustra, ponieważ pojedyncze diody odbijały się na ceramicznym płytkach. Taśmy LED COB charakteryzują się specyficznym montażem diod i chipów. Każdy chip może posiadać wiele diod umieszczonych na bardzo małej powierzchni. To właśnie to zagęszczenie sprawia, że pasek LED COB tworzy jednolitą smugę światła. Chipy są umieszczone bezpośrednio na matrycy lub tzw. płytce drukowanej. Nakłada się na nie luminofor, który pozwala na zmianę barwy emitowanego światła.

Zalety taśmy COB LED

Taśma LED bezpunktowa, która została wyprodukowana zgodnie z technologią COB, wyróżnia się niższym poborem energii. Zapewne zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro diod jest znacznie więcej niż w przypadku taśmy LED SMD. Bez względu na to, ile diod mieści chip, to taśma LED COB 24vzawsze będzie posiadać jeden obwód i dwa złącza. Dzięki takiej budowie ledy COB charakteryzują się świetną wydajnością i energooszczędnością. Specyficzna budowa pasków COB pozwala na uzyskanie elastycznej taśmy, można pozwolić sobie na spore zagięcia taśmy podczas montażu, ponieważ nie istnieje ryzyko, że chipy oderwą się od płytki drukowanej, czyli PCB. Czym jeszcze wyróżnia się taśma COB LED ? Wiesz już, że COB to energooszczędność, wydajność i jednolite, estetyczne oświetlenie. Do listy zalet należy dodać jeszcze szeroki kąt rozproszenia emitowanego światła, dzięki czemu oświetlany obszar jest znacznie większy niż w przypadku zwykłych ledów.

Gdzie zastosować pasek LED COB?

COB to stosunkowo nowa technologia, ale coraz częściej wybierana przez architektów i klientów prywatnych. Jednolita smuga światła, którą tworzy taśma LED COB RGB, świetnie komponuje się z dominującym obecnie trendem minimalizmu. Dzięki charakterystycznej budowie, taśmy COB można wykorzystać przy oświetleniu bardziej wymagających powierzchni (skosy, kąty, półokręgi). Taśma LED COB RGBW to również świetny wybór, jeśli poszukujesz estetycznego podświetlenia schodów, luster, czy mebli. Sprawdzi się nie tylko jako oświetlenie dodatkowe, dekoracyjne, ale również oświetlenie główne. Coraz więcej osób przy wykańczaniu mieszkania rezygnuje z typowych żyrandoli na rzecz dyskretnego, ale efektownego oświetlenia ledowego. Warto podkreślić, że taśmy COB dostępne są zarówno w wersji jednokolorowej (barwa biała w ciepłym, zimnym lub neutralnym odcieniu), jak i w wersji wielokolorowej, co stanowi dodatkową zaletę, jeśli zależy Ci na tym, by barwa oświetlenia w salonie lub sypialni mogła być dopasowana do okoliczności. Wieczór filmowy w pokoju oświetlonym kolorowymi ledami jest równie ekscytujący, co wyjście do kina.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień