Podświetlenie LED w aranżacjach z wykorzystaniem surowego drewna
Drewno w aranżacji wnętrz cieszy się dużą popularnością. Ze względu na swoje walory estetyczne i funkcjonalność często wybierane jest jako podłoga, blaty, stoły czy dekoracyjne dodatki. Pasuje do nowoczesnych aranżacji, przestrzeni w stylu skandynawskim, boho czy rustykalnym. Odpowiednie oświetlenie podkreśli charakter pomieszczeń i wprowadzi do nich niesamowity klimat. Sprawdź jak wykorzystać technologię LED w aranżacjach z drewnem.
Jak wykorzystać taśmy LED do podkreślenia uroku drewna
Lite drewno samo w sobie jest piękne, a wydobycie jego walorów jedynie doda niepowtarzalnego charakteru miejscu. Naturalne materiały dobrze komponują się z dodatkami w podobnej gamie kolorystycznej. Jasne drewno pasuje do szarości, bieli, czy beżu. Z kolei ciemne odcienie wyeksponują odcienie niebieskiego, przełamane czernią i żółtym odcieniem. Urok naturalnych słojów, ciekawych kształtów i detali podkreśli odpowiednie oświetlenie LED. Drewno zamontowane za telewizorem doskonale doświetlą paski ledowe z opcją regulacji natężenia światła oraz możliwością wyboru koloru. Z kolei nad stołem świetnie sprawdzi się nieszablonowa lampa do której można wkręcić żarówki led. To energooszczędne rozwiązanie, które umożliwia dopasowanie barwy światła do indywidualnych potrzeb. Taśmy LED sprawdza się również jako podświetlenie mebli drewnianych na przykład w salonie, sypialni czy korytarzu. Często montuje się je też w kuchni pod wiszącymi szafkami. Dzięki temu przestrzeń staje się nowoczesna, a jednocześnie cała aranżacja doskonale ze sobą współgra, szczególnie jeżeli decydujesz się na matowe fronty. Surowe drewno pięknie prezentuje się również na suficie. Moduły LED można ukryć w belkach, dzięki czemu po załączeniu światło będzie estetycznie odbijać się od sufitu.
Pomysł na oryginalne i funkcjonalne wnętrze
Taśmy LED są wykorzystywane zarówno jako forma oświetlenia głównego, jak i do podkreślenia charakteru wnętrza i zwiększenia jego funkcjonalności. Doskonale sprawdzają się w garderobie czy zamontowane w szafie. Perfekcyjnie doświetlają przestrzeń, dzięki czemu znacznie łatwej utrzymać porządek na półkach, a także znaleźć ubrania, szczególnie kiedy za oknem jeszcze jest ciemno. Montaż taśm jest prosty – w zależności od modelu można je przykleić na płytę meblową, ale warto pamiętać, że drewno nie odbiera ciepła, co może skutkować przegrzaniem się taśmy i jej uszkodzeniem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż taśmy w profilu aluminiowym. Nie tylko odpowiednio odprowadza ciepło, ale także chroni paski przed kurzem, a jednocześnie jest estetyczny i minimalistyczny.
Oświetlenie LED świetnie sprawdzi się również zamontowane na półkach czy regałach w salonie lub domowej biblioteczce. Będzie doskonałą formą doświetlenia korytarza, a także schodów. Dzięki opcji montażu odpowiednich sterowników, można ustawić czujniki tak, by światło automatycznie się zaświecało, kiedy wykryje ruch. Ciekawym rozwiązaniem, które pojawia się w projektach, jest nowoczesne oświetlenie w sufitach podwieszanych, które świetnie zastępuje klasyczne, wiszące lampy, dając efekt przytulnego, rozproszonego światła. Miękkie, ciepłe barwy pięknie podkreślają odcień drewna.
Oświetlenie LED w kuchni i łazience z elementami drewna - praktyczne wskazówki
Wiele projektów uwzględnia połączenie oświetlenia LED z drewnem w kuchni lub łazience. Warto pamiętać, że są to miejsca narażone na działanie wilgoci, wody, różnych temperatur i detergentów. Należy wybrać taśmy, które mają odpowiedni stopień wodoodporności, a także są trwałe i bezpieczne dla użytkownika. Paski najlepiej umieścić w profilach z kloszami. Dzięki temu można skutecznie ograniczyć ryzyko powstawania zabrudzeń i osadzania się kurzu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w łazience. Do nowoczesnych wnętrz pasują również minimalistyczne liniowe oprawy, które można wykorzystać również na zewnątrz. Pasują zarówno do elewacji z drewna, jak i wykonanej z innych materiałów.