Jak zamontować taśmę LED COB?

person Autor:: Artur Kaliński list W: Artykuły Data publikacji:
Jak zamontować taśmę LED COB?

Rosnąca popularność oświetlenia ledowego zwróciła uwagę inżynierów, którzy odpowiadając na potrzeby użytkowników, stworzyli nową technologię oświetlenia ledowego. LED COB, czyli Chip on Board wyróżnia się tym, że w przeciwieństwie do klasycznych taśm SMD nie generuje światła w postaci widocznych punktów.

Rosnąca popularność oświetlenia ledowego zwróciła uwagę inżynierów, którzy odpowiadając na potrzeby użytkowników, stworzyli nową technologię oświetlenia ledowego. LED COB, czyli Chip on Board wyróżnia się tym, że w przeciwieństwie do klasycznych taśm SMD nie generuje światła w postaci widocznych punktów. Smuga światła emitowana przez COB jest w pełni jednolita, dzięki czemu bardziej estetyczna. Podpowiadamy, jak zbudowane są taśmy COB i jak wygląda ich montaż.

Taśma COB

Taśmy LED COB oprócz jednolitej, bezpunktowej smugi światła wyróżniają się znacznie dłuższą żywotnością i lepszą efektywnością. Różnica tkwi również w kącie rozproszenia światła. W przypadku technologii COB jest to aż 180 stopni! Dzięki temu taśma COB LED może z powodzeniem zastąpić klasyczne żarówki i żyrandole. Odpowiednie umiejscowienie profili z ledami, ich moc oraz ilość lumenów sprawiają, że taśma COB RGB może stać się jednym źródłem światła w Twoim domu lub firmie.

Jak zbudowany jest pasek LED COB?

W przypadku nowej technologii chip LED jest montowany bezpośrednio na płytce PCB, czyli tzw. płytce drukowanej. Pod warstwą luminoforu, który odpowiada w fazie końcowej za temperaturę światła może znajdować się 10 lub więcej diod. To właśnie to zagęszczenie diod pozwala uzyskać tak pożądaną, jednolitą linię światła. Jeśli diod jest wiele, to znaczy, że taśma COB zużywa więcej energii? Otóż nie, ponieważ każdy taki podkład bez względu na ilość diod, posiada jeden obwód i dwa złącza.

Montaż taśmy LED COB

Na początku warto zaznaczyć, że estetyczny wygląd taśmy LED niczym z katalogu, nie byłby możliwy bez zastosowania specjalnych profili. Aluminiowa konstrukcja została zaprojektowana tak, by można było umieścić w niej pasek LED, a następnie przykryć mlecznym lub przezroczystym kloszem. Wyróżnia się różne profile. Inne będą potrzebne, gdy taśma LED COB ma zostać zamontowana np. nad blatem kuchennym (profil kątowy), a inne, gdy planujesz podświetlić diodami podłoże (wówczas najlepszym wyborem będą profile wpuszczane). Wyróżnia się również profile natynkowe, szerokie, czy schodowe. Łączy je jedno – mają ukryć techniczną stronę budowy taśmy LED i stworzyć estetyczne, minimalistyczne linie światła w Twoim domu lub firmie. Surowe przyklejenie taśmy LED do powierzchni jest możliwe, ale jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu, to lepiej postawić na inny mechanizm montażu np. profil przykręcany do powierzchni lub wpuszczany pomiędzy płyty sufitowe lub podłogowe.

Taśma COB LED podłączanie zasilacza

Taśma LED COB RGB działa na prąd stały, tymczasem w gniazdku znajduje się prąd zmienny. Właśnie dlatego do całej instalacji niezbędne są zasilacze do taśm LED, które przemienią prąd zmienny w prąd stały, dzięki czemu oświetlenie ledowe się nie spali. Ważne, by zasilacz „wytrzymał” moc układu ledowego. Oznacza to, że jeśli na układ ma składać się 1-metrowa taśma COB 12Vo mocy 13W, to potrzebujesz zasilacza większego od 13W o zapasowe 20%, czyli 16V (13W*120%). W tym przypadku najlepiej będzie zdecydować się na zasilacz 12V np. 20W. Co się stanie jeśli taśma LED COB 24V zostanie podłączona do zbyt słabego zasilacza? Zasilacz może się przegrzać, układ spalić, a w najoptymistyczniejszym scenariuszu część paska ledowego po prostu nie będzie właściwie świecić.

Jak podpiąć sterownik do taśmy LED COB?

Oprócz zasilacza i profilu ledowego potrzebny będzie również sterownik. Wielokrotnie taśmy sprzedawane są już w całych zestawach. Teoretycznie użytkowanie oświetlenia ledowego jest możliwe bez sterownika, ale na co dzień jest to po prostu niewygodne, wymagałoby to każdorazowego odłączania zasilacza od prądu. Tymczasem sterowniki LED pozwalają na sterowanie oświetleniem za pomocą pilota lub za pomocą intuicyjnego sensora dotykowego. Sterownik należy zamontować za zasilaczem. Sterownik posiada dwa wejścia, do tego oznaczonego jako INPUT należy wpiąć kable wychodzące z zasilacza, natomiast do OUTPUT podpiąć taśmę LED. Sterownik pozwala zmieniać natężenie światła, włączać je i wyłączać, a jeśli układ tworzy taśma LED COB RGBW , możesz również zmieniać kolor oświetlenia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień