Sterowniki RGB - rodzaje, funkcje i zastosowanie

Taśmy LED RGB już od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niemal nieskończonym możliwościom aranżacyjnym, jakie dają. Wyjątkowe świetlne animacje, różne programy świecenia, tworzenie tęczy czy przechodzenie kolorów – wszystkie te efekty, które zachwycają wielu, nie mogłyby jednak zostać osiągnięte, gdyby nie sterownik do taśmy LED RGB! To niewielkich rozmiarów urządzenie umożliwia sterowanie oświetleniem i pozwala odkryć pełen potencjał, jaki kryją w sobie paski. Wyjaśniamy, jak działa kontroler LED RGB oraz jakie są jego rodzaje!
Rodzaje sterowników LED RGB
Sterowniki RGB LED (link) można podzielić według kilku kryteriów. Jednym z nich jest sposób ich działania. W tej kategorii wyróżniamy:
● Sterowniki RGB na podczerwień – jest to rozwiązanie najtańsze, jednak posiada pewne ograniczenia. Do tego typu kontrolerów można podłączyć krótsze odcinki taśmy, niż w przypadku modelu radiowego. Jeżeli chcemy stworzyć dłuższą instalację oświetleniową, konieczne jest wyposażenie się dodatkowo w dedykowany wzmacniacz LED.
● Sterowniki RGB radiowe – dają one nieco większe możliwości, niż modele działające na podczerwień. Pozwalają na sterowanie LED RGB nawet z innego pomieszczenia, a dodatkowo obsługują dłuższe odcinki taśm. Specyficznym rodzajem tego typu kontrolera jest sterownik strefowy. Możesz do niego podłączyć całą LED-ową instalację oświetleniową i kontrolować ją za pomocą jednego pilota.
Na rynku dostępne są również zaawansowane rodzaje sterowników RGB, które dają dodatkowe możliwości sterowania oświetleniem. Należą do nich:
● Cyfrowy sterownik diod RGB – model ten współpracuje z cyfrowymi taśmami RGB LED i pozwala na niezależne sterowanie każdą z diod. Za jego pomocą możesz stworzyć niezwykłe efekty wizualne, jak przechodzenie barw, płynące kolory oraz różnego rodzaju animacje. Ponadto umożliwia on tworzenie własnych świetlnych iluminacji!
● Muzyczny sterownik LED RGB – tego typu kontrolery są wyposażone w mikrofon, który zapewnia reakcję wyświetlanych efektów świetlnych na muzykę.
Jak działa sterownik RGB?
Sterowniki LED działają na zasadzie przekształcania i kontroli przepływu prądu elektrycznego przez diody. Zapewniają taśmom optymalne warunki pracy poprzez dostarczanie im stałego napięcia zasilania, niezbędnego do ich prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie modulują one czas trwania impulsów elektrycznych wysyłanych do diod, dzięki czemu możliwa jest zmiana jasności oraz barwy świecenia. Sterowanie LED RGB może odbywać się na kilka sposobów – za pomocą pilota, panelu ściennego lub aplikacji w telefonie.
Sterownik RGB z pilotem pozwalający na zdalne sterowanie oświetleniem to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Pilot ten może pracować w podczerwieni, co wymaga umieszczenia kontrolera w widocznym miejscu, aby wiązka dotarła do niego bezpośrednio. W przypadku pilotów radiowych masz możliwość sterowania taśmami LED nawet z innego pomieszczenia. Wygodną alternatywą jest sterownik RGB Wi-Fi, który pozwala na regulację oświetlenia za pomocą aplikacji w telefonie.
Zastosowanie sterownika RGB
Mimo, iż sterownik RGB nie jest absolutnie niezbędny do działania taśm LED, pozwala on odkryć ich pełen potencjał. Przy tworzeniu instalacji warto więc się w niego wyposażyć. Znacznie zwiększa wygodę korzystania z oświetlenia – daje możliwość zdalnego wyłączenia i włączenia pasków LED, sterowania natężeniem światła oraz tworzenia niezwykłych animacji i efektów świetlnych. Świetnie sprawdzi się zarówno w domach inteligentnych, jak i tradycyjnych. Na naszej stronie znajdziesz również sterownik schodowo-korytarzowy, który w połączeniu z dedykowanym czujnikiem uruchomi oświetlenie LED po przejściu koło włącznika!